Nëse bëni këtë GABIM gjatë darkës, fytyra juaj do të PLAKET 2 herë më shpejt…

0

Sa herë jeni ndierë shumë dembel për të larë fytyren tuaj para se të shkoni në shtrat? Nëse shpesh zgjidhni të ndiqni këtë ritual natën, duhet ta dini se duke lënë makeup-in tuaj gjatë gjithë natës mund të sjellë më shumë dëme sesa mund ta imagjinoni.

Ja 8 arsye pse ju duhet të lani gjithmonë fytyrën tuaj:

1. Parandalimi i akneve

 

Nëse mendoni se ky problem ndodh vetëm tek adoleshentët, nuk mund të jeni më të gabuar. Në fakt, puçrra mund të bëjë një rikthim nëse nuk e lani fytyrën tuaj. Poret e bllokuara zakonisht çojnë në pika te zeza dhe inflamacion.

2. Vonon procesin të plakjes

 

Jo, nuk është një mit. Është vërtetuar shkencërisht se çdo natë lëkura juaj rigjenerohet vetë. Nëse nuk është e pastër, do të plaket më shpejt.Nja dy minuta të shpenzuara në këtë rutinë natë do t’ju ndihmojnë të qëndroni të rinj dhe të bukur. Është kaq e vlefshme!

3. Thani dhe nuk e ushqeni fytyrën tuaj

 

Qelizat e lëkurës rigjenerohen më shpejt gjatë natës, kështu që ndihmoni lëkurën tuaj me këtë proces: hiqni përbërjen dhe pastaj aplikoni një a hidratues me antioksidantë. Nuk ka asgjë më të mirë se të shkosh në shtrat me një fytyrë të pastër dhe të freskët.

4. Luftimi i alergjive

 

Lëkura juaj mund të jetë e prirur ndaj reaksioneve alergjike, edhe nëse nuk keni vërejtur ndonjë simptomë të dukshme. Simptomat nuk shfaqen menjëherë, por në qoftë se ju nuk e hiqni përbërjen tuaj para gjumit, së shpejti do të vini re skuqje, djegie dhe kruajtje.

5. Shmangia e pigmentimit të lëkurës

 

A keni vënë re ndonjëherë ato pika të errëta në fytyrë që disa gra nuk mund të mbulojnë as me bazën më të mirë në grimit? Mbajtja kozmetikës gjatë natës në fakt mund të shkaktojë disa çrregullime serioze të pigmentimit.

6. Mbajtja e buzëve të hidratuara

 

Nëse ju mendoni se deri në kohën që shkoni në shtrat nuk ka kuq buzësh të mbetura në buzët tuaja, ju jeni gabim. Edhe nëse nuk e shihni, buzëkuqi i mbetur vazhdon të dehidroje lëkurën delikate dhe përfundimisht të çojnë në buzë të thata dhe të këputura.

7. Parandalimi i rënies së qerpikëve tuaj

 

Asnjëherë mos e lini  bojën për vetulla kur të shkoni në shtrat. Ajo thahet gjatë natës dhe shkakton rënien e qerpikeve tuaj tuaj.

8. Parandalimi i rratheve të syve 

Nëse shpesh e lini make up-in tuaj, lëkura nën sytë tuaj së shpejti do të bëhet më e errët. Nese nuk e lani fytyrën, sytë dhe zonat që i rrethojnë nuk do të duken të shëndetshme dhe të freskëta.

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here