21.5 C
Tirana
Sunday, June 16, 2024
Ballina Shëndet

Shëndet

Përdorni Xhenxhefil? Pas kësaj do konsumoni akoma edhe më shumë

Xhenxhefili rritet në Kinë, Indi, Afrikë, Karaibe, dhe vendet e tjera me klimë të ngrohtë. Rrënja e bimëve është e njohur si erëz dhe...

Vuani nga migrena? Përdorni këtë erëz dhe do të qetësoheni menjëherë

Shafrani i Indisë mund të jetë një mënyrë shumë efikase për të lehtësuar migrenën. Kjo erzë, e cila ka qenë një përbërës kryesor në...

6 ushqimet që nuk duhet ti konsumoni nëse nuk doni që plakja të vijë...

Na është bërë zakon mbajtja e dietave për të humbur peshë. Por disa nga këto zakone dietike janë të dëmshme sepse përveç dëmtimit të...

Romaneska, bima super e shëndetshme që po pushton fermat shqiptare

Romaneska është një nga perimet me interesante që mund të gjesh në treg. Ajo bie menjëherë në sy për shkak të formës dhe kurorës krejt...

Gjemb gomari e dini çfarë është? Lulja me përfitime mahnitëse…

Gjembgomari është një bimë që lulëzon dhe që i përket familjes botanike të luledeles dhe mban emrin botanik Silybum marianum. Kjo bimë nxjerr një lëng...

Hormonet në ushqime, pasoja të mëdha deri në kancer

Gjithnjë e më shumë kemi frikë të blejmë ushqime nga frika se do ti shkaktojnë probleme organizmit tonë për shkak të përmbajtjes së tyre....

Pse duhet të hani mollë jeshile? Ja çfarë thonë ekspertët

Mollët jeshile janë fruti i preferuar i shumë njerëzve. Ato janë të athta në shije, shumë të lëngshme dhe krejt të shijshme për t’u...

Luani i zemrës, bima mbret për shëndetin e zemrës tuaj

Luani i zemrë është një bimëe cila ka veti fantastike për të trajtuar rrahjet e çrregullta të zemrës të shkaktuara nga ankthi.Që në lashtësi,...

Tartufi, thesari i pyjeve shqiptare, që vlen miliona…

Rreth 3.000 Euro për një kilogram kërpudha. Duket një çmenduri dhe në fakt është, por tartufi e ka piacën e lartë. Aq sa në Itali...

Doni të zgjoheni në mëngjes? Pini një kafe me xhenxhefil, do merrni dhe fuqi…

Kafja dhe xhenxhefili janë dy produkte të cilësuara si superfuqi falë vlerave shëndetësore që ato kanë. Ky kombinim fantastik jo vetëm që krijon një shije...

Më të lexuarat

Ironia e Trump: Kim Jong un po vdes të më takojë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka thënë se takimi historik në mes të liderëve të Kinës dhe Koresë së Veriut ka shkuar...

Peshëngritje, Briken Calja i “artë” në Rumani…

Peshëngritësi shqiptar Briken Calja ka marrë medaljen e artë në stilin e shkëputjes në Europianin e Peshëngritjes që po zhvillohet në Rumani. Vijon...

Mediat greke zbulojnë arsyen e shtyrjes së vizitës së Tsipras në Tiranë

TIRANË- Kryeministri grek Aleksis Tsipras shtyu për një afat të pacaktuar vizitën që do të mbante në muajin prill në vendin tonë me rastin e...

VIDEO/ Mes lotëve dhe sakrificës, Calja i dëmtuar ngre në qiell flamurin shqiptar

Briken Calja ka arritur të hyjë në historinë e sportit shqiptar dhe më veçanërisht peshëngritjes, pasi ka “rrëmbyer” gjithçka në europianin që po zhvillohet...

Legjenda braziliane: Neymar është për vendin e tretë, i pari dhe i dyti...

Neymar po rikuperohet në Brazil pas lëndimit që pësoi javë më parë gjatë një ndeshje kampionate në Francë. Futbollisti i PSG-së po konsiderohet ndër futbollistët...