Ja shifra marramendëse që do të paguhet për sigurinë e dasmës së princ Harryt dhe Meghan Markle

0

Përgatitjet për dasmën e princit Harry dhe Maghan Markle në kështjellën Wisdor janë drejt fundit

Policia e Thames Valley thotë se operacioni ka të ngjarë të jetë më i madhi në historinë e kështjellës, pasi gradualisht e ndërtojnë sigurinë në qytet gjatë shtatë javëve të ardhshme.

Të gjithë vizitorët që hyjnë në zonën e brendshme për të parë procesionin mbretëror të karrocave nëpër qytet do të duhet të kalojnë nëpër skanera të sigurisë.

Një kufi i madh sigurie do të ngrihet rreth kështjellës të Shën Gjergjit, ku ceremonia e dasmës do të zhvillohet përpara 600 mysafirëve.

Ndërkohë që pengesat për zbutjen e automjeteve armiqësore synojnë të parandalojnë sulmet terroriste të automjeteve.

Policia do të përdorë gjithashtu një rrjet të kamerave automatike për të kontrolluar automjetet e vjedhura ose të dyshuara në bazat e të dhënave kriminale.

Qeni dhe patrullat e montuara do të jenë në patrullim, njësitë speciale të armëve të zjarrit do të futen dhe zyrtarët detarë do të kryejnë kërkime përgjatë lumit Thames.

Seksioni i montuar, njësia e policisë rrugore dhe Shërbimi Ajror i Policisë Kombëtare do të bashkohen në operacionin e sigurisë gjatë javëve të ardhshme.

Shifra mbi dasmat mbretërore:
100,000 njerëz në Windsor do të jenë të pranishëm për ditën e madhe – datën e martesës
30 milion funte ka kushtuar koston e sigurisë, pas ndërtimit të të ashtuquajturës “unaza e çelikut”
600 mysafirë në ceremoninë private në Chapel të Shën Gjergjit
20 milionë funte janë shpenzuar për koston e sigurimit të dasmës të princit William dhe Kate Middleton në prill të vitit 2011.
12 milionë funte mendohet se ishte kostoja ekuivalente e dasmës së Princit Charles dhe Diana Spencer në vitin 1981.

Aktores amerikane Meghan tashmë i është caktuar një truproje mbretërore nga Komisariati i Mbrojtjes së Mbretërisë dhe Specialist i Policisë Metropolitane.
Është konfirmuar se familja mbretërore do të paguajë për martesën, duke përfshirë shërbimin e kishës, muzikën, lulet dhe pritjen.

Por taksapaguesit pritet të marrin faturën për sigurinë në këtë ngjarje, siç bënë për dasmën e Princit William dhe Kate Middleton në prill të vitit 2011.

Pastaj, u vlerësua se kostoja totale për 5,000 policë dhe operacioni i pastrimit në rrugë ka kushtuar mbi 20 milionë funte.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here